Grupa Idea Getin Leasing nie zwalnia tempa i rośnie szybciej niż rynek

 

7 listopada 2017 r.

 

Po trzech kwartałach 2017 roku Grupa Idea Getin Leasing sfinansowała inwestycje polskich przedsiębiorców o wartości 5,63 mld zł, co oznacza aż 33,7-proc. wzrost w stosunku do 2016 r. Najwyższą dynamikę wzrostu Grupa odnotowała w sektorze maszyn rolniczych, środków transportu ciężkiego i maszyn budowlanych oraz pojazdów osobowych.

  

Związek Polskiego Leasingu podsumował trzy kwartały 2017 r. Dominującym instrumentem finansowania inwestycji MSP stał się leasing, który wypiera usługi bankowe z finansowania pojazdów czy maszyn produkcyjnych, w tym rolniczych. Od stycznia do końca września 2017 r. firmy leasingowe udzieliły finansowania dla MSP o wartości 47,9 mld zł. Dynamika całego rynku wyniosła 12,9 proc. – wynika z danych opublikowanych przez ZPL.

 

Po trzech kwartałach Grupa Idea Getin Leasing kontynuuje trend wzrostowy i rozwija się zdecydowanie szybciej niż rynek. W tym czasie udzieliła finansowania inwestycji polskich przedsiębiorców o wartości 5,63 mld zł, czyli o ponad 33,7 proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu. Najlepsze rezultaty Grupa osiągnęła w rynku maszyn rolniczych oraz środków transportu ciężkiego i maszyn budowlanych, w których wzrost w stosunku do 2016 r. wyniósł odpowiednio 125,1 proc. i 34,4 proc. – Sprzyjają nam czynniki makroekonomiczne oraz małe i średnie firmy, które ruszyły do inwestowania z wykorzystaniem zewnętrznych źródeł finansowania. Dobra koniunktura wśród MŚP to w pewnym sensie koło zamachowe naszej branży – im bardziej małe firmy się rozwijają, tym bardziej potrzebują korzystnego kapitału na finansowanie kolejnych aktywów – podkreśla Marek Bauer, prezes Zarządu Idea Leasing S.A. i Getin Leasing S.A.

 

Transport na nieprzerwanej fali wzrostu

 

Grupa Idea Getin Leasing, pomimo niesprzyjających czynników zewnętrznych dla sektora transportowego (m.in. niemiecka ustawa o płacy minimalnej Mindeslohngesetz - MiLoG i norma Euro 6), odnotowała w segmencie rekordową sprzedaż i wzmocniła pozycję lidera tego rynku. W pierwszych dziewięciu miesiącach roku sfinansowała inwestycje przedsiębiorców z sektora TSL i maszyn budowlanych o łącznej wartości 1,96 mld zł. Największy, ponad 28-proc. wzrost Grupy w sektorze dotyczył ciągników siodłowych (z 728,44 mln zł do 934 mln zł), a udział Grupy w rynku finansowania tych pojazdów wzrósł wg obliczeń własnych z 11,3 proc. do 15,3 proc. w III kwartale 2017 r. Do tak dobrego wyniku Grupy w segmencie TSL przyczyniły się również dane dotyczące naczep/przyczep: sprzedaż Grupy Idea Getin Leasing wzrosła do ponad 481 mln zł, co stanowi 18,5 proc. udziału w rynku.

 

Grupa jest również liderem pod względem finansowania pojazdów lekkich. Od stycznia do końca września br. sfinansowała 28 296 samochodów osobowych, co stanowi najlepszy wynik spośród wszystkich firm zrzeszonych w ZPL. Łącznie, po III kwartale roku Grupa udzieliła rekordowego finansowania pojazdów lekkich o wartości 2,76 mld zł, czyli o 27,8 proc. więcej niż przed rokiem.

 

Leasing pozostanie wiodącym źródłem finansowania MSP i rolnictwa

 

Mimo odczuwalnego wzrostu cen maszyn rolniczych i braku dotacji unijnych na nowy sprzęt agro, przedsiębiorcy rolni wciąż poszukują konkurencyjnego finansowania ciągników, koparek czy przyczep. Grupa Idea Getin Leasing przez pierwsze dziewięć miesięcy bieżącego roku udzieliła finansowanie na sprzęt rolniczy o wartości 454 mln zł, czyli aż o 125 proc. więcej niż przed rokiem. Uzyskany 13,8-proc. udział w rynku (wg obliczeń własnych) lokuje Grupę wśród liderów finansowania dla segmentu agro.

 

Prognozy analityków zakładają, że wzrost PKB w Polsce w III kw. 2017 r. może wynieść nawet 4,5-4,6 proc., co wpłynie pozytywnie również na branżę leasingową. Wysokie tempo wzrostu utrzyma się także w IV kw. br. oraz całym przyszłym roku. – Tegoroczna dynamika rynku leasingu jest zgodna z szacowanym wzrostem inwestycji prywatnych i scenariuszem rozwoju gospodarczego kraju. Myślę, że zbliżamy się do pobicia kolejnego rekordu. Na koniec 2017 r. łączne finansowanie branży może wynieść ponad 65 mld zł – podsumowuje Marek Bauer, prezes Zarządu Idea Leasing S.A. i Getin Leasing S.A. 

Firma Przyjazna Klientowi Marka Godna Zaufania 2017 PROSPERITA 2017 dla Najlepszej Firmy Leasingowej

PROSPERITA 2017
dla Najlepszej
Firmy Leasingowej

Certyfikat Odpowiedzialni w Biznesie 2015, 2016

Certyfikat
Odpowiedzialni
w Biznesie
2015, 2016

Najlepszy Partner w Biznesie Home & Market 2015, 2016

Najlepszy Partner
w Biznesie
Home & Market
2015, 2016

Order Finansowy Home & Market 2015

Order Finansowy
Home & Market
2015, 2016

Orzeł Polskiej Przedsiębiorczości 2015

Orzeł Polskiej
Przedsiębiorczości
2015